top of page

РОЗРОБКИ УРОКІВ

рефлексия.jpg

КАЛЕНДАРНО -ТЕМАТИЧНЕ ПЛАНУВАННЯ

З ХІМІЇ

1439436303_himiya-7-klas-yaroshenko-2015
1502165186_himiya-9-klas-savchyn-2017.jp

КОНТРОЛЬНІ РОБОТИ

ПЛАНУВАННЯ ГУРТКА

"ЮНИЙ ХІМІК"

Химики.jpg

ВИКЛАДАЄМО ХІМІЮ ЦІКАВО

«Вирощуємо» великі кристали

купрум сульфату.

Разом із друзями можна зорганізувати змагання з вирощуван­ня найбільшого кристала мідного купоросу. Для цього приготуйте розчин мідного купоросу: в 1/2 пробірки води, безпереревно її стру­шуючи, розчиніть наявний у наборі мідний купорос до отримання інтенсивного забарвлення. Одержаний розчин перелийте в стакан і не чіпайте його доти, доки вода не випарується. На дні стакана залишаться кристали мідного купоросу. Вони схожі на косокутники (ромбоедри).

Виберіть кілька найбільш правильних за формою кристалів, які й будуть «зародками» для вирощування великих кристалів.

Приготуйте розчин мідного купоросу, в якому ростимуть криста­ли. У воду (3/4 об'єму пробірки) помістіть невелику кількість мід­ного купоросу й струшуйте пробірку до його повного розчинення. Потім поступово додавайте купорос доти, доки він не припинить роз­чинятися (навіть після струшування). Після цього розчин потрібно нагріти у теплій воді надлишок мідного купоросу розчиниться. Залиште розчин до наступного дня — купорос знову випаде в осад. Надосадкову рідину, так званий матковий розчин, вилийте в ста­кан. Помістіть у матковий розчин 2—3 кристали, які ви вибрали в попередньому досліді, так, щоб вони не торкалися один одного на дні стакана. Стакан закрийте аркушем паперу або картону, задля того аби вода не випаровувалася дуже швидко, й щодня перевертай­те кристали.

Кристали завжди мають бути повністю покриті розчином! Тому не забувайте час від часу готувати й підливати новий матковий розчин. Вирощування кристалів триває досить довго. Наприклад, п’ятисантиметрові кристали виростають за півроку. Отож на­беріться терпіння, і ви обов'язково зможете «виростити» великі кристали.

Проба на цукор.

Налийте в пробірку невелику кількість розчину натрій гідроксиду (їдкого натру). Потім додайте по краплях розчин купрум сульфату (мідного купоросу). Утворюється блакитний драглеподібний осад. Обережно нагрійте його. Осад змінить свій колір: від бурого до чор­ного. Речовина чорного кольору — це купрум оксид CuO.

А тепер налийте в чисту пробірку виноградного соку (3 см за висотою пробірки). Додайте таку саму кількість розчину їдкого натру, а потім по краплях — розчин мідного купоросу. Суміш забарвлюється в красивий синій колір.

Отриманий розчин нагрійте на спиртівці. Він буде поступово змінювати колір: синій — зелений — жовтий — червоний. Поява червоного забарвлення (колір томатного соку) свідчить про те, що до складу виноградного соку входить глюкоза, або виноградний цукор.

Пірнаюче яйце.         

У стакан з розчином хлороводневої кислоти опустіть яйце. Воно тоне, але за якийсь час спливає на поверхню, а потім знову «пірнає». Чому?

На поверхні яйця починається взаємодія між кальцій карбонатом, що міститься в шкаралупі, та хлороводневою кислотою, унаслідок чого утворюється вуглекислий газ, бульбашки якого «прилипають» до шкаралупи й піднімають яйце вгору. На поверхні розчину буль­башки відриваються й піднімаються в повітря, яйце знову «пірнає» на дно, а потім знову піднімається. Воно пірнає доти, доки не розчи­ниться його шкаралупа.

Як визначити етиловий спирт?

Налийте в пробірку 1мл йодної настоянки (спиртовий розчин йоду з аптеки) і додавайте до неї розчин натрій гідроксиду до зне­барвлювання. Рідини в пробірці перемішайте й злегка підігрійте на  спиртівці. Випадає блідо-жовтий осад. Це кристали речовини, яка має назву йодоформ. За допомогою цієї реакції можна визначити етиловий спирт:

С2Н5ОН+4І2+NaOH®CНІ¯+HCOONa+5HI.

bottom of page